1 (edytowany przez Ziemian 2012-02-13 10:36:49)

Temat: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

Mój problem polega na tym, że od 12-stego  progu i dalej struny e,h,E dziwnie brzęczą, bądź obijają o progi czego nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzic bo różnie to bywa.
Czasem pieprzą też inne struny.

Problem ten zaczął się niedawno gdy zdjąłem struny aby wyczyścic gitarę i ponownie je założyłem.
Wczoraj zmieniłem cały komplet z 10-tek na 12-nastki i nadal to samo. Wydaje mi się , że gryf się lekko wygiął, więc pewnie pasuje prostowac, ale pytam bo nie robiłem tego jeszcze.
Czyli muszę poluzowac struny i kręcic w prawo, czy tak?

Jeszcze jedna rzecz. Zauważyłem też, tuż po nastrojeniu, że na mostku z pod kołeczków przytrzymujących "e" i "h" wystaje już ta zgrubiona częśc struny tuż przed kółeczkiem na końcu.
Mimo to kołek je trzyma i nie puszcza jak na razie, tylko jestem ciekaw czy może tak zostac czy raczej jest do poprawy.

No, opisałem jak umiałem, zdjęc nie daje bo nie mam jak chwilowo. Myślę, że dacie radę wyłapac w czym rzecz. Proszę o pomoc i wyrozumiałośc smile

2

Odp: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

Pierwsze o czym pomyślałam, to właśnie to, że to gryf sprawia problem.
A więc:

http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/f … %3A20.html
i
http://www.blizinski.pl/gitara/Regulacja_gryfu

W tym drugim linku wszystko jest ładnie opisane smile Wyregulowanie gryfu jest sprawa indywidualną, oczywiście jeśli jest wypukły to trzeba to zrobić, żeby w ogóle można było grać, ale co do tego jak bardzo ma być wklęsły, to już inna rzecz (no, chyba ze ktoś chce mieć za wysoką akcję strun, albo coś XD).

A co do tych wystających części strun - mi wystają przy E i A, kołki trzymają dobrze i nic się nie dzieje, gitara stroi i nic mi nie brzęczy, więc chyba to nie jest problem smile Nie wiem jak inni, ale ja uważam, że trzeba wyregulować gryf.

Powodzenia wink

"(...) I'll try it in the normal key, and if it sounds bad these people are just going to have to wait"

3

Odp: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

Wydaje mi się, że gryf jest lekko skręcony na pierwszych trzech progach.
Może mi ktoś tak czysto orientacyjnie powiedziec ile trzeba kręcic, bo się boję troszku?

4

Odp: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

Wyobraź sobie koło podzielone na części. Najlepiej kręcić tak 1/8 obrotu i zobaczyć jak będzie to wyglądało, potem daj drewnu tak z pół godziny - godzinę, żeby zobaczyć czy coś się zmieniło i jak nie będzie ci pasować, przekręć kluczem kolejną 1/8, ale myślę, że nie będzie to, aż tak konieczne. Nie ma się czego bać, jak będziesz ostrożny, nic nie zepsujesz; niestety, trzeba to trochę na wyczucie. Na stronie z linka podanego przeze mnie też jest opisane, ile trzeba kręcić wink

Możesz sprawdzić czy struny są odpowiednio wysoko (lub nisko tongue) przyciskając np. strunę E na pierwszym i 14 progu, w połowie gryfu będzie widać jak blisko struna znajduje się od progu i czy ci to odpowiada, ale to zapewne wiesz wink

Daj znać jak poszło smile

"(...) I'll try it in the normal key, and if it sounds bad these people are just going to have to wait"

5 (edytowany przez Sklerotyk 2012-02-14 17:19:30)

Odp: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

A tam, jak chlopak bedzie kreci po 1/8 to sie zmeczy, jak ja np. musialem krecic w gitarze ze 2 kółka... juz lepiej te 1/2 tongue

Oabliss here ~~
Takamine G320 i pickup Shadow SH330 Soon

6

Odp: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

Po dwóch kółkach to z gitary możesz kuszę zrobić, a nie instrument tongue

Zawsze jestem zwolenniczką ostrożności, zwłaszcza, jak robi się coś po raz pierwszy i samemu. Efekt regulacji gryfu jest ledwo dostrzegalny, ale za to wyczuwalny smile

No ale -  nie moje zabawki, nie moja piaskownica tongue

"(...) I'll try it in the normal key, and if it sounds bad these people are just going to have to wait"

7

Odp: Obijanie strun, dziwne brzęczenie

Kręciłem pewnie po dwa kółka w obydwie strony i nadal to samo. Brzęczenie między 12 a 14 progiem. Nie widac żeby był gryf opadnięty w tym miejscu, ale problem jednak jest.