Temat: Gitara leworęczna czy praworęczna

Witam,

jestem praworęczna, ale gitarę odruchowo biorę jak leworęczny (tak samo z hokejem, zawsze grałam na lewą stronę), nie wiem zupełnie dlaczego. Jestem też początkującym gitarzystą i przyznam się, że szczerze zgłupiałam co do strony na którą powinnam grać. Wczoraj doszedł do mnie lag tl66d i po kilku godzinkach brzękole początki titanica. Próbowałam na tą i na tą stronę grać, fakt faktem piórko mniej pewnie trzymam w lewej dłoni, wiadomo i troszeczkę lewy bark już czuję big_smile

Czy praworęczni powinni grać na praworęcznych gitarach? czy jest jakaś metoda żeby się przekonać, która strona będzie dla mnie lepsza?

2

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Ja bym sugerował grać na praworęcznej gitarze.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

3

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Aha, rozumiem z powodu praworęczności tak? czy zawsze kostka powinna być w silniejszej ręce?

4

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Raczej z powodu praworęczności (Trzymanie gitary).

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

5

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

mam pytanie kupiłem gitare dla praworęcznych i mostek czy jak to sie tam nazywa jest lekko wygietywięc brzmienie jest inne gdy poprzemieniasz struny więc chyba sie pomyliłeś pisząc poradnik ucze sie grac lewą ręką i niewiem czy zakuipć porządną gitare dla prawo i zamienić struny czy dla lewo i dać sobie ze wszystkim spokój?

6

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

To ciekawe co piszesz, nie pomyślałem o tym wcześniej.

Napisz więcej o tym innym brzmieniu, rzeczywiście słychać mocno różnicę? A może gitara nie daje się tak dobrze nastroić przy przełożeniu strun?

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

7

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Przy gitarze elektrycznej obrócenie mostka może uniemożliwić poprawne ustawienie menzury, więc jest to powód nie tyle złego brzmienia, co rozstrojenia gitary. Chociaż jakby się trochę tym mostkiem pobawić zawsze da rade coś wykombinować. A drugie pytanie, jakiego typu jest to mostek?

Epiphone Futura CUSTOM Prophecy EX, Cort KX-5 Katana, Fender CD-60 + Laney IRT Studio (CRATE FW 15R) + Harley Benton G212 V30 + Digitech Bad Monkey + MXR M-116 Fullbore Metal + Zoom G3X

8 (edytowany przez haha3 2012-08-08 13:10:38)

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

otóż basy stały się tak jakby wyższe i niemoge za bardzo tego nastroić a struny wiolinowe oprócz tej najcieńszej jakoś tak niższe a mostek (pisze jak jest teraz ze strunami odwróconymi) na strunach wiolinowych wystaje wyżej na basowych niżej i na strunach wiolinowych jest tak jakby do tyłu a na basowych do przodu i jak kiedyś nastrajałem gitarę jeszcze przed przemianą brziała tak normalne klasyki teraz jakoś dziwniej nie da sie zestroić tak jak inne klasyki

9

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Masz gitarę klasyczną, tak? A przekładając struny przełożyłeś odwrotnie również podstawek?
Jest to ten element w mostku - http://img188.imageshack.us/img188/3299/pict1286x.jpg
Może pomoże.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

10

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

mostka nie przekładałem tylko ta najgrubsza struna sie nie mieściła więc go ciut przypiłowałem

11

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Nie mostek, a sam strunnik. Ta biała niewielka część. Odpowiada ona w klasykach bodaj za menzurę. Bez dobrze ustawionej menzury nie nastroisz porządnie gitary. Spróbuj przekręcić.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

12

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

hmm a jak to sie robi? bo nic innego oprócz przekłądania strun nie robiłem

13

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

Luzujesz struny, wysuwasz podstawek, obracasz go w palcach o 180 stopni i wkładasz z powrotem. Tak by ta część która była pod strunami basowymi była pod wiolinowymi i odwrotnie.

Greco '90 SG 61 Made In Japan + Blackstar HT Studio 20 + Yamaha F310 + thumbpick
GG: 5042784

14

Odp: Gitara leworęczna czy praworęczna

sorry ale za dobrze nie widziałem na zdjęciu i pół godziny bawiłem sie z  siodełkiem dobrze że go nie uszkodziłem ale już teraz to przełożyłem i myśle że chyba jak było tak jest