Temat: IRA - Nie daj mi odejść

Witam! tak jak w tytule, chodzi mi dokładnie o bicie zarówno w refrenie jak i zwrotce, bo ze słuchu to na razie coś dziwnie mi brzmiało:|
Akordy wziąłem z tej stronki: http://spiewnik.wywrota.pl/43294_ira_ni … dejsc.html
ale nigdzie nie mogę znaleźć bicia. Jak ktoś by mógł albo wie jakie jest bicie to bym był wdzięczny. Z góry wielkie THX.

2

Odp: IRA - Nie daj mi odejść

Dołączam się do pytanie jakie bicie zagrać.
Próbowałem biciem:
1 akord doł dół
2 akord góra góra góra i na przemiennie ale brzmi to beznadziejnie. Ma ktoś pomysły?
Podobno zagrać tę piosenkę można też tak
zw.
g x1
F x1
B x1
Dis x1
B x1
Fx1
dx1

ref.
Bx1
Fx1
gx1
Fx1

Refren i zwrotkę powtarzamy 2x czyli 2x zwrotka potem 2x refren, ale czy to brzmi jakoś poradźcie bo to fajna piosenka.

3

Odp: IRA - Nie daj mi odejść

Przeczytajcie poprzednie tematy na temat gitarowych bić - jest to jedna z rzeczy w któych nie pomagamy bo na prawde warto nauczyć się 'słyszeć' i czuć bicie

4

Odp: IRA - Nie daj mi odejść

A możesz dać jakąś radę jak tego się nauczyć. Słuchanie piosenek, wystukiwanie rytmów to nic nie da, bo ja np nie wiem kiedy uderzyć w doł a kiedy w górę.

5 (edytowany przez Hirokiraj 2011-08-28 22:13:25)

Odp: IRA - Nie daj mi odejść

Praca prawej ręki nie polega na posiadaniu wiedzy kiedy w górę a kiedy w dól. Nauczyć swoją prawą rękę gry w rytmie można na przykład ustalając sobie po jednym schemacie bicia dla metrum 3/4 i 4/4 (czyli mówiąc bardziej kolokwialnie - posiadać po jednej metodzie bicia prawą rękę w piosenkach "na 3" i "na 4").  Weźmy na warsztat metrum 4/4

http://gitaradlapoczatkujacych.pl/cwicz … iczne.html
Powyżej podstawowa, niezbędna nam teoria.

Co to oznacza dla nas w praktyce?? Mamy 4 ćwierćnuty na takt. Możemy przyjąć że najprostszym możliwym sposobem zagrania JEDNEJ ćwierćnuty jest brzdąknięcie w dół a potem od razu w górę. Oznaczmy sobie dla uproszczenia D-dół G-góra
Mamy w takcie 4 ćwierćnuty wiec jako żywo takich par góra-dół będzie sztuk 4
DGDGDGDG

Mój niewątpliwie pokrętny i dziwaczny gust muzyczny podpowiada mi że taki schemat pracy prawej ręki nie należy do najlepszych big_smile
I tutaj do akcji wchodzi nasza wrażliwa, muzyczna, liryczna dusza. Bierzemy nasz schemacik i wywalamy z niego losowo kilka "dołów" albo "gór". Popularnym, "ogniskowym" schematem 4/4 jest
DxDGxGDG
gdzie x=nie szarpiemy strun
Dla zachowania płynności, szczególnie na początku kiedy budzimy w sobie poczucie rytmu gitarowego ważne jest żeby "grać" te momenty w których nie szarpiemy strun tzn. aby ręka wykonała ruch w górę lub dół w powietrzu. Do ćwiczeń oczywiście zalecam metronom, na początku ustawiony na bardzo niskie tempo. Niech "klika" nam on 4 razy na takt, lub tylko raz, na rozpoczęcie taktu. W analogiczny sposób tworzymy sobie też schemat na 3/4 pamiętając że mamy 3 ćwierćnuty w takcie czyli pracujemy na schemacie
DGDGDG

Gdy nasze schematy nam się znudzą, wymyślamy następne. Pamiętaj również żeby w momencie gdy dojdziesz do wprawy podkręcić sobie trochę tempo.

EDIT.
Muszę jeszcze zdementować pogłoskę - "słuchanie piosenek, wystukiwanie rytmów" jednak coś daje. Serio big_smile Uczy muzycznej wrażliwości, poprawia rytmikę a w późniejszym stadium sprawia że patrzysz na muzykę przez pryzmat swojego instrumentu i swoich umiejętności.

6

Odp: IRA - Nie daj mi odejść

Dzięki za wyczerpującą wiadomość na temat bicia. Na pewno dało mi to wiele do myślenia.