1

Temat: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Mam problem ze strojeniem gitary. Nie posiadam kamertonu, pianina czy czegokolwiek, co dałoby mi dźwięk, którym mógłbym nastroić najcieńszą strunę. Ściągnąłem więc AP Tunera i zacząłem stroić. Jakoś ciężko szło, najcieńszą nastroiłem na H. Naciągam ją mocniej i mocniej... zaczyna jakoś świszczeć, więc już ją w spokoju zostawiłem. Wziąłem się za strojenie najgrubszej - nastroiłem na A i znowu ciężko się robi... Naciągam mocniej i... struna się zrywa.
Co robię nie tak? Czy AP Tuner działa prawidłowo? Da się nim stroić nylonowe struny? Trochę boję się stroić dalej, bo mi popękają wszystkie...
Od razu mówię, że mikrofon jest w porządku - robiłem testy i wyszło nie najgorzej.
A może powinienem stroić na jakichś progach? Przyciskając najcieńszą na 5. próg, mam dźwięk E.
Znacie może jakieś inne sposoby strojenia? Nie chce mi się kupować kamertonu za bardzo, ale jeśli to będzie jedyne wyjście, to trudno.

2

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

porównuj dźwięki choćby z zamieszczonymi na tej stronie w dziale strojenie gitary, być może próbowałeś nastroić oktawę wyżej, wtedy nie ma się co dziwić że pękła.
AP Tuner rozpoznaje wysokość dźwięku, wszystko mu jedno jakie to struny...

"Va'esse deireádh eap eigean..."

3

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Porównałem z tamtymi dźwiękami i wydaje mi się, że nastroiłem za nisko... Można coś zrobić, żeby struny nie pękły? Czy po prostu mam tak słabe struny (nowe)?

4

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Na 100% stroiłeś oktawę wyżej.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

5

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Udało mi się nastroić 5 strun, ale najcieńsza ciągle pęka przy mostku. Gitara przedpotopowa (ma dziwne "zaczepy" na struny - ogromne otwory, muszę kilka razy supłać strunę i możliwe, że to właśnie dlatego struna pęka), ale struny nowiutkie. Nie jestem pewien, czy to akustyk czy klasyk, więc kupiłem struny nylonowe. Można gitary rozróżnić przez pokrętła? Moja ma plastikowe.
Nylonowe czy metalowe struny są bardziej wytrzymałe?

6

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Żadna struna nie powinna pęknąć od strojenia.  Twoja gitara to pewnie jakiś Defil więc lepiej załóż struny nylonowe i nastrój je do zwykłej gitarowej oktawy. W Ap Tunerze obok wybrzmiewagnego dźwięku masz też numer oktawy w której się znajduje w AP powinno być zaczynając od najcieńszej: E4 B3 G3 D3 A2 E2

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

7

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Dzięki za pomoc smile
Z tą najcieńszą struną nadal są problemy. Coś wykombinuję z mostkiem.

8 (edytowany przez jozin_z_bazin 2011-02-16 15:46:36)

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Spróbuj wsadzić mikrofon do pudła, być może wyłapuje niepożądane dźwięki.

Takamine G330S

9

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Mam problem z nastrojeniem basowych strun. Naciągam strunę i mam wrażenie że zaraz pęknie, bo już tak trudno się kręci stroikiem, a na ap tuner ciągle się pokazuje +20. Boję się naciągać bardziej, bo to nie moja gitara (pożyczyłam od kuzyna) i wolę nie pękać strun... Gram od niecałego tygodnia, wcześniej stroiłam pożyczonym stroikiem i było całkiem dobrze. Może to wina strun, bo chyba są strasznie stare? Aha i co to znaczy że się stroi oktawę wyżej?

10

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

"nie pękać strun", to mnie rozwaliło big_smile Spróbuj nastroić ze słuchu wg tego: http://www.drangel.pl/tuner/ A oktawę wyżej tzn. że dźwięk jest w tej samej tonacji tzn. można go tak samo zaśpiewać tylko, że sam dźwięk jest dużo wyżej wink  Inaczej wyjaśnić nie potrafię, może komuś innemu się uda tongue

11

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

Jeśli srtoisz AP tunerem, to basową E strój tak, żeby pokazywało E2. Jeśli będzie większa liczba obok E, to znaczy, że jest o oktawę za wysoko, a analogicznie jeśli niższa, to o oktawę za nisko. Oktawa ma siedem dźwięków. Ósmy jest już powtórzeniem pierwszego, tylko że wyższy (o oktawę). Więc jesli mowa o stroju wyższym/niższym o oktawę to znaczy, że struna jest nastrojona o te 8 dźwięków w tą, czy w tą.

Poza byciem gitarzystą, jestem wielkim fanem gitary. Kocham ten cholerny instrument. - Steve Vai
//Washburn WI24 (TESLA Plasma 2 set) -> VOX V845 -> Ashdown G60R, Epiphone DR100
GG: 7365993

12

Odp: Strojenie przy pomocy AP Tunera

dzięki, popróbuję..;p