Temat: Skale

Witam.Z góry przepraszam za spam, bo prawdopodobnie podobnych tematów była masa.Czas się wziąć za teorie więc najlepiej było by zacząć uczyć się skal.I tu moje pytanie- czy to ma jakieś znaczenie jakiej skali się będę uczył najpierw? To zależy od tego jakiego rodzaju muzykę chcę grać??I jeszcze jedno pytanko.Czy skale są zbudowane z gam??Powiedzmy że ogarnę dźwięki gamy C-dur, rozpisze sobie np. na kartce gdzie te dźwięki występują na gryfie i w ten sposób otrzymam skalę C??Czy to jakieś dwie różne sprawy?Jeżeli moje pytania są głupie to przepraszam ale jestem całkowicie ciemny jeżeli o te rzeczy chodzi smile
Z góry dź(w)ięki za pomoc tongue

2

Odp: Skale

Skala durowa to inaczej jońska a mollowa to eolska.

Gama - jest to skala muzyczna, zaczynająca się od dowolnego dźwięku określanego jako pryma powstałej tonacji.

Gama różni się tym od tonacji, że mówiąc o niej ma się na myśli kolejne dźwięki (np. dla C-dur: c1, d1, e1, f1, g1, a1, h1, c2). Tonacja zaś określa podstawowy materiał dźwiękowy dla utworu.

Pentatonikę mollową tworzysz odejmując od eolskiej 2 i 6 stopień (czyli dźwięk w kolejności od toniki, prymy tudzież pierwszego stopnia czyli dźwięku, od którego zaczynamy tworzyć skalę).

Pentatonikę durową odejmując od jońskiej 4 i 7 stopień.

Skala mollowa bluesowa to taka, w której dodajemy dźwięk w pentatonice pomiędzy jej  3 a 4 stopniem (pentatonika ma 5 stopni, jońska i mollowa 7, są takie, które mają więcej).

W durowej bluesowej robimy tak samo... w każdym razie wg tux guitar.

Jeżeli chcesz się tych skal nauczyć to ściągnij właśnie tux guitar. Tam masz ich od zatrzęsienia. Poczytaj o skalach modalnych (kościelnych) i zobacz to: http://www.magazyngitarzysta.pl/warszta … y-cz1.html

Durowe (jońskie) tworzy się od 3 stopnia mollowych, a mollowe od 6 stopnia durowej.
Tzn. e-moll na 3 stopniu ma dźwięk g, więc opalcowanie e-moll jest takie same jak g-dur.
W improwizacji inaczej po prostu konstruujesz zagrywki, zaczynasz od dźwięku g... tak mówi większość.

Najczęściej używane tonacje to chyba e-moll, a-moll, g-moll, d-moll czasami jeszcze f-moll (na gitarze przestrojonej pół tonu w dół z opalcowanie f#-moll). Nie podawałem durowych, sam postaraj się znaleźć.
Od tego jaka tonacja zależy głównie jaki gatunek muzyczny.

Się rozpisałem...